CM Martina Hrbáče s hostem: Maďarská CM – 26.4.

Horňácká CM v čele s legendárním Martinem Hrbáčem se představí v originální fúzi s kapelou Tükrös, kteří obohatí vystoupení přehlídkou maďarské muziky a tradičních folklórních tanců…

JUNIOR PRIMA EUROPEAN TOUR

Koncertní turné posluchačů Folklórní fakulty Hudební akademie Ference Liszta oceněných cenou Junior Prima.

Na Hudební akademii Ference Liszta od roku 2007 působí Fakulta folklórní hudby. Tato instituce zabezpečuje výuku na nejvyšším stupni před 40-ti lety odstartované populární výuky lidových tanců pro veřejnost tzv.  Hnutí tanečních domů (maď. „táncház“), který je zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V profesorském sboru se nacházejí uznávané umělci a pedagogové tohoto řemesla, jako Balogh Kálmán, Eredics Gábor, Juhász Zoltán, Pávai István nebo Sebő Ferenc.

O vysoké úrovni zdejší výuky svědčí i skutečnost, že v roce 2012 šest posluchačů fakulty bylo oceněno cenou Junior Prima. Tato cena je každoročně udělena podnikatelským svazem 10-ti nejtalentovanějším mladým lidem v oblasti lidového umění a věřejného vzdělávání. Fakulta folklórní hudby pro svoje posluchače plánuje koncertní turné – s podporou Hudební akademie – , při kterém by vystoupily v Maďarských institutech západní Evropy a předvedly by svoje umění krajanům a tamějšímu publiku.

O programu:

Autentická maďarská a národnostní lidová hudba Karpatské kotliny zazní ve stylovém provedení, vedle hudebního tělesa houslistů a basisty, zazní hlasy i málo známých hudebních nástrojů: tekerő, citera, tilinka nebo koboz a harmonika (pozn.: moje překladatelské umění nedokáže všechny tyto nástroje přeložit do češtiny). Na turnaji hudebníky doplní i tanečník lidových tanců, oceněný cenou Junior Prima, který program vhodnou formou bude doplňovat a dle zájmu obecenstva formou populárního „táncházu“ zájemce naučí vybraným tanečním variacím. Jelikož turné je sponzorováno mecenášem ceny Junior Prima firmou Docler Holding, na instituce, kde se jednotivé vystoupení uskuteční jsou minimální nároky na financování (ubytování, strava a propagace vystoupení). Tímto jednotlivé zastávky koncertního turné, za minimálního finančního zatížení obdrží program na vysoké umělecké úrovni.

Začátek koncertu v 19:30 hod.. Rezervace na 775 980 012.

Hotel a Valašský šenk OGAR - Hlavní 47, 763 26 Pozlovice,
tel.: (+420) 775 980 012, e-mail: ogar@ogar.cz