Laco Deczi, Celula New York s výjimečným hostem: ROGER DODGER – 11.11.2012

Slavný americký jazzový hudebník slovenského původu byl nucen odejít z vlasti…

Laco je herec, hudebník a skladatel, který nejprve vystudoval středí průmyslovou školu, kde už tehdy hrál v několika hudebních souborech a upozornil na sebe tak, že po vojně zůstal v Praze v divadle Rokoko, v hudebním uskupení Sextete a později už se profiloval jazzovým směrem. V roce 1965 se Laco v Praze dostává mezi špičku a zakládá vlastní soubor Jazz Cellula.
Laco Deczi má kořeny slovensko-maďarsko-romské, a proto byla vždy jeho největší touhou touha po svobodě jak životní, tak muzikantské. Jeho 13. komnatou jsou časté odchody z míst, která mu byla blízká, kde se narodil, vyrůstal, kde nechal svou matku, posléze svou partnerku a dítě. Nejprve opustil Slovensko, kde tehdy nebyla žádná jazzová platforma a odstěhoval se do kulturní Prahy.

Pro svůj nekompromisní postoj k muzice i ke svému okolí dával vždy najevo nechuť k bývalému politickému režimu, a byl proto politicky stíhán. Po dobu života v Praze byl neustále vyslýchán a sledován, několikrát ho drželi ve vyšetřovací vazbě. V Lacovi už tehdy dřímala touha po dalším odchodu, tentokrát k odchodu definitivnímu – k opuštění vlasti. Emigrace pro něj znamenala opuštění stárnoucí maminky a mnoha blízkých lidí, vazeb, které v Praze i na Slovensku vznikly za jeho dosavadního života i úspěšné profesionální kariéry.

http://www.lacodeczi.com

Výjimečný host: ROGER DODGER 
Mezinárodní skupina (čtyři kontinenty’!)
Z Uruguaye – vynikající kytarista Carlos Mieres (na Karlovarském festivalu v devadesátých letech oslnil Michala Prokopa a Aleše Bendu),
z Brazílie – bubeník a perkusista Armando Chuh – v Česku oblíbený brazilský  jazzu, ORIGINÁL v kapele je z Japonska -  kontrabasista Akira Ando, který dlouhé roky působil v New Yorku, z USA zpěvák a kytarista John Vaughan, který dodává skupině krásné poetické texty, neuvěřitelný šarm a také trochu originální show, Joe Kučera - sax a flétna.
Podařilo dát dohromady skupinu, jakou v Evropě hned tak nenajdete, latinsko americký jazz s poesií ale s i prvky asijské kultury.
Je neuvěřitelné, jak taková symbióza krásně funguje.
ROGER DODGER je čirá hudba – místo cirkusu senzačních kaskád vezme posluchače na hudební jazzové výlety.

Hotel a Valašský šenk OGAR - Hlavní 47, 763 26 Pozlovice,
tel.: (+420) 775 980 012, e-mail: ogar@ogar.cz