Ogarova trasa IV.

Délka: 10 km od Ogara k Ogaru
Celkové převýšení: 500 m
Náročnost: střední

Na Starý Světlov, přes Komonec
a nad Podhradím zpět domů


Turistická mapa s trasou zde

Z hotelu se dáme doprava a asi po půl kilometru z asfaltové cesty doleva, do kopce podél modré značky. Čeká nás výstup zpočátku lesem, poté po loukách, kdy se už začnou objevovat první široké výhledy do krajiny. Jak louky skončí, pokračujeme po modré do prudšího kopce lesem, až dorazíme k nedávno zrekonstruované zřícenině 700 let starého hradu.

Starý Světlov byl postaven v první polovině XIV. století. Prosperoval jen asi sto padesát let, než války mezi Jiřím z Poděbrad a jeho bývalým zetěm Matyášem Korvínem, co ho Moravané uznali za českého krále, zpustošily zdejší kraje natolik, že nejen stará tvrz v Luhačovicích, ale i Starý Světlov vzal za své. Pobořen a pány opuštěn, chátral pak hrad, až místní Valaši činorodě rozebrali z něj, co se ještě dalo, rozvezli to do údolí na obě strany, a panstvo vybudovalo si mezitím v dnešních Bojkovicích Nový Světlov, kam lze z Ogara také zajet na prohlídku.

Z hradu pokračujeme po modré značce na severovýchod na nejvyšší místní vrchol Komonec (672 m). Během výletu se nám nabídne celá řada širokých výhledů do krajiny, bohužel ale ne z tohoto vrcholu. Scházíme z něj po modré, až narazíme na nenápadnou odbočku doprava na žlutou. Po té stále dlouho mírně klesáme, než narazíme na červenou, po které se dáme zase doprava. Když pak vycházíme z lesů, zjišťujeme, že jsme vlastně velikým okruhem obešli poslední vesnici za Pozlovicemi, Podhradí, odkud už žádná cesta dále nevede – a tak se právě odtud tradičně rekrutovalo všechno služebnictvo na bývalém Starém Světlově. I dnes je obec jakousi rustikální oázou, doslova konec světa.

Máte k této trase nějaké dotazy? Pak je tu náš místní domorodý spolupracovník, který Vám rád telefonicky všechno zdarma upřesní. – Stačí si o kontakt na něj zavolat či napsat

Hotel a Valašský šenk OGAR - Hlavní 47, 763 26 Pozlovice,
tel.: (+420) 775 980 012, e-mail: ogar@ogar.cz