Lázně Luhačovice

Luhačovice jsou největší lázně na Moravě. Karpatský horský obr vydává zde (250 m.n.m.) lidem poslední ze svých staletých, obzvláště nasycených vod, než usne do slováckých nížin. Dnes tu žije přes 5 tisíc stálých obyvatel, obzvláště v letní sezóně se ale jejich počet významně navyšuje.

Oblast je extrémně bohatá na minerální spodní vody – dodnes je nejedna domácnost z přilehlého okolí smířená už s tím, že jim občas čerpadlo ze studny vytáhne do bojleru i jakési sirovodíkové zhuštěniny, co sprchu ne snad ucpou, ve vaně ale spolehlivě vytvoří malé domácí lázně. V Luhačovicích vyvěrá 6 pramenů přírodních a desítky uměle navrtaných. Nejznámější jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Pramen Svatého Josefa.

Každou hodinu se tu na zemský povrch dostává na 15 tisíc litrů minerálních vod o teplotách 10-12°C. Ty slouží především k léčbě dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. K nejčastějším procedurám tedy patří pitná kúra, inhalace, uhličité koupele, obklady, masáže, vodoléčebné procedury či elektroléčba. Příslušná léčebná zařízení jsou soustředěna zejména kolem kolonády.

Městečko je centrem regionu Luhačovické zálesí, ležícího na pomezí Valašska a Slovácka. Vedle lázeňské léčby nabízí tedy i další možnosti rekreace od koupání, sportování, turistiky, přes vyhlášenou gastronomii s vydatnou místní kuchyní, až po širokou paletu kulturních vyžití, jako může být návštěva památkově chráněného lázeňského divadla, městského kulturního domu Elektra, Muzea Luhačovického zálesí, Luhačovického zámku, některého ze dvou kin, mnoha restaurací, kaváren, cukráren, vináren, ale i diskoték a nočních podniků.

Lázeňští hosté zdaleka, zejména ti starší nebo naopak mladí s dětmi, jistě ocení vyhlídkový autovláček, jenž je pohodlně proveze po všem, co stojí v Luhačovicích a přilehlém okolí za vidění. Jeho trasa vede i kolem Ogara. Součástí těchto projížděk nemůže přirozeně nebýt luhačovická přehrada, vděčný cíl všech, kdo se buď chtějí koupat, anebo si vypůjčit loďku či šlapadlo. Se severním okrajem kolonády je přehrada spojena širokým asfaltovým chodníkem pro pěší i cyklisty.

Hotel a Valašský šenk OGAR - Hlavní 47, 763 26 Pozlovice,
tel.: (+420) 775 980 012, e-mail: ogar@ogar.cz