Přehrada Luhačovice

Za koupáním z Ogara nikam jezdit nemusíte – luhačovická přehrada je od nás vzdálena pouhý jeden kilometr. Dojdete k ní pohodlně přes kopeček kolem kostela Svatého Martina.

V létě je přehrada vyhledávaným letoviskem a slouží nejen lázeňským hostům, ale už po generace ji využívají také domorodci z širokého okolí. Pro zdatnější plavce není problém ji na šířku (činí asi 200 m) nejednou za den pokořit. Severní břeh, na který z Ogara pěšky dojdete asi za 15 minut, je přitom poněkud izolován od ruchu toho jižního, kde se nachází kemp, centrální parkoviště, naučný chodník a koupaliště.  Zkrátka, na severní straně je to jako na Ogaru – veškerý servis, přitom ale klid.

Ani tady totiž samozřejmě nechybí několik zahradních restaurací a stánků s občerstvením, je tu také dětský koutek a dokonce i sada nejrůznějších cvičebních zařízení, již může vyzkoušet každý kolemjdoucí. Víc než kilometr souvislé pláže pojme přitom tolik zájemců o slunění a koupání, že břeh nikdy není zcela obsazen (takříkajíc hlava na hlavě je právě jen na tom protějším). Lze si tak podle osobního gusta rozložit deku tu na dohled od pivní pípy, tu v tichém zákoutí v některé přehradní zátočině. Travnatá pláž je zároveň obohacena vzrostlými stromy, poskytujícími stín těm, co opalování nevyhledávají.

Vedle zájemců o koupání si na přehradě přijdou na své i přátelé sportovního rybolovu. Lze si tu také vypůjčit veslici či šlapací kolo. Ideální rovina asfaltové komunikace, dlouhé 2.323 metrů, jež celou přehradu (včetně hráze) po obvodu obepíná, je výzvou pro mnoho fanoušků kolečkových bruslí. Od okolního kopcovitého terénu si tu vděčně odpočinou i cyklisté. Mezi tím vším korzují rodinky. V blízkosti přehrady je možno si zahrát golf.

Luhačovická přehrada se nachází v nadmořské výšce 280 metrů, na dohled od ní se vypínají přes šest set metrů vysoké Komonecké hory. Do provozu byla uvedena až v roce 1930, poté, co její stavbu (byla započata už léta Páně 1912) předtím přerušila První světová válka. Napájí ji říčka Šťávnice. Výška přehradní hráze činí 17 m, pojme do sebe 2,7 milionů tun vody, zabírá plochu 40 ha. Ke konci Druhé světové války chtěli ustupující Němci vyhodit hráz do povětří a pustit tak do Luhačovic potopu, nálože však tenkrát naštěstí selhaly.

V letech 2010-2012 byla přehrada z důvodu celkového vyčištění uzavřena, vypuštěna a dno odbagrováno; odvezlo se 250 tisíc kubíků sedimentů, co se v ní za osmdesát let nahromadilo. Od té doby je opět v provozu, už čistá, odbahněná, krásná, návštěvníkům Ogara takříkajíc stále na dosah ruky.

Tip pro mladé páry: v létě večer je cesta z Ogara k přehradě dobrou příležitostí k romantické procházce, zakončenou společnou koupelí při měsíčku – na vylidněné pláži samozřejmě bez plavek.

Hotel a Valašský šenk OGAR - Hlavní 47, 763 26 Pozlovice,
tel.: (+420) 775 980 012, e-mail: ogar@ogar.cz